Tervitused Paapualt - kevad 2010

veranda.gifArmas eestpalvetaja!

Meie elu Paapua Uus-Gineal on jätkunud tempokalt ja põnevalt! Peale Kõrgmaa piirkonna misjonäride konverentsi (17.-23. märts) asusime pidzin inglise keelt õppima. Järgime konkreetset programmi, kuid samas on meil selle raames palju liikumisruumi st. võime ise valida, kellega, kus ja kuidas keelt õpime. Esimesed kaks nädalat olid nö. „soojendusnädalad“, mille jooksul kohtusime hommikuti Nikiga. Fotol on näha, et meie ees olev laud on kaetud kõikvõimalike esmete ja sõnakaartidega – nende abil õpetas Niki meile uusi sõnu, väljendeid ja tegevusi. Hiljem panime info arvutisse keele– ja kultuuriõppeprogrammi, mille abil on lihtne sõnavara korrata ja keelt analüüsida. Praegu ei ole viimane tegevus kõige olulisem, kuna pidzin inglise keele kohta on palju õpikuid, kuid hõimus keelt õppides on selle programmi kasutamise oskus väga vajalik.

 

Kogu programmi üks alustalasid on keele ja kultuuri õppimine ise aktiivselt selle sees olles. Nii käisime „soojendusnädalate“ jooksul kõigepealt misjonikeskuse ümbruses elavate inimestega tutvumas. Esialgu tegime seda koos meie juhendaja Terryga (misjonär Kanadast). Nüüd liigume ringi iseseisvalt ja üritame kasutada seda sõnavara, mis juba omandatud ning õppida palju uut. Meie naabrid ja kaugemalgi elavad inimesed on väga sõbralikud ja avatud ning enamuse jaoks ei ole mingi probleem peatada oma toimetused, et meiega juttu puhuda. Me loodame leida mõned inimesed, keda saame regulaarselt külastada ja nendega vesteldes või koos aias töötades keelt õppida. Väga paljud on sellest huvitatud, kuna siin kehtib põhimõte, et kui sa kedagi aitad, siis kindlasti aidatakse sind vastu. Aitamine võib tähendada toidu või raha andmist, pereliikme linna arsti juurde viimist jne. Vajame siin tarkust ja Jumala juhtimist õigete valikute tegemiseks.

Nüüd mõned fotod meie esimestest tutvumisjalutuskäikudest...

tuli.gifNeed naised valmistavad perele suurt lõunasööki, mille nimi on mumu. Kõigepealt aetakse hulk ruskiasuurusi kive tulel väga kuumaks. Seejärel laotakse kividele banaani– ja sõnajalalehed ning nende peale palju erienvaid juurvilju ja rohelisi salati moodi taimi. Vahel lisatakse ka suur lihatükk. Kõik toiduained kaetakse lõpuks lehtedega ja kõige peale ning ümber kuhjatakse mulda. Kividest õhkuva kuuumuse mõjul valmib mõne tunni jooksul maitsev roog. Head isu!

pold.gifParempoolsel fotol töötavad mehed riisipõllul. Riisi kasvatamine on siinmail üsna uus ettevõtmine ja siinne riis on eriline, kuna ei kasva vees. Mehed rääksid meile, et riis annab saaki kolm korda aastas. Kogu saagikoristus toimub käsitsi ning seejärel kantakse suured riisikotid seljas kaugele maantee äärde ja sealt viiakse need ühiskondlikku transporti või laenatud autot kasutades linna. Seal müüvad nad riisi ühele suuremale poele. See on tavaline asjade käik Paapua põllumajanduses - 99% tööst tehakse ära inimjõul.

naised.gifKord külas jalutades kohtusime ühe pere kolme põlvkonna esindajatega. Rääksime veidi juttu ja jalutasime koos edasi. Teel ühines meiega veel uudishimulikku rahvast, kes tahtsid teada, kes need uued inimesed on. Misjonikeskuse naabruses elavad inimesed tunnevad kõiki misjonäre vähemalt nägupidi. Minul on käes vihmavari - see pole mitte iluasi, vaid hädatarvilik tarbeese, kuna vihmahood algavad väga ootamatult ja on väga tugevad! Ja kui parajasti vihma ei saja pakub see varju kuuma päikese eest!puuvili.gif

Päris meie kodu kõrval kasvab apelsinipuu, mille viljade küpsemist jälgime iga päev oma silmaga. Loodame, et valmides on viljad magusad, kuna nende pidzin inglise keelse nime otsetõlge on “magus sidrun”!

Misjonikeskuses elades jõuavad meieni sageli uudised misjonäridelt, kes töötavad hõimudes. Kõik nad on oma töös erinevas arengujärgus: mõned alles õpivad hõimukeelt ja loovad inimestega suhteid, teised on just lõpetanud keele ja kultuuri tundmaõppimise, läbinud vastava eksami ning teevad ettevalmistusi inimestele kirjaoskuse õpetamiseks. Teised on peale pikaajalist Jumala Sõna õpetamist näinud, kuidas Issand on toonud inimesi päästele ja kohapeal on sündinud kogudus. See kõik on väga julgustav ja motiveerib ka meid oma õpingutes usinalt edasi rühkima.

Siinkohal lõik ühe misjonäri kirjast: “Oleme siin külas õpetanud juba 11 nädalat järjest. Alustasime maailma loomisest ja läbi kogu piibli õpetades jõudsime täna Johannese 3. peatükini. Esimest korda elus kuulsid meie “õpilased” Johannes 3:16 nende oma keeles ette loetavat! Alguses olid mitmed segaduses just nagu Nikodeemus, kui ta kuulis, et peab uuesti sündima. Kuid peale mõningast selgitust jõudis tõde inimeste südameteni ning nende silmis võis näha tärkamas põnevust. Pol hakkas valjusti naerma. Bun plaksutas käsi. Ja mõned, kes seni olid ükskõikseteks jäänud, esitasid küsimusi ning soovisid rohkem selle kohta teada saada.”

Selles hõimus on ees veel neli nädalat väga intensiivset Jumala Sõna õpetamist (rahvas tuleb kokku viis korda nädalas). Imeline on see, et peamised õpetajad ei ole mitte misjonärid, vaid usklikud mehed samast hõimust, kes on jätnud oma pered kodukülasse ja elavad kolm kuud ühes kaugemas kohas, et seal Rõõmusõnumit kuulutada.

Palun palveta nende õpetajate ja inimeste eest, kes Jumala Sõna esimest korda oma emakeeles kuulevad! Meie vajame Sinu eestpalveid, et meil jätkuks püsivust ja motiveeritust keele ja kultuuri tundmaõppimisel ning et leiaksime endale selleks head abilised. Ja et Jumal juhiks meid, kui mõtleme ja palvetame selle üle, kuhu hõimu edaspidi tööle minna.

lill.gifPaapua Uus-Ginea Kõrgmaa piirkonna kohta öeldakse vahel, et siin on “igavene kevad”... Soovime siit “igavese kevade” maalt Sulle õnnistatud Eestimaist kevadet!

Ja toogu Issand, kes loob kõik uueks, värskendust ka Sinu vaimulikku ellu! Vaata, mina teen hoopis uut: see juba tärkab, kas te ei märka? Ma teen kõrbessegi tee, tühjale maale jõed. (Jes. 43: 19)

Gerolf & Mailis

Gerolf & Mailis Wüst, c/o New Tribes Mission,
PO Box 1079, Goroka, EHP 441, Papua New Guinea

 

Maitse Misjonit TV7's

Maitse Misjonit Raadios

Misjonikalender 2018

Kontakt

Eesti Evangeelne Allianss
Misjonitoimkond

Narva mnt. 51
10152 Tallinn
E-mail
info (ätt) misjon.ee

allianss.ee

Back to Top