Anu ja Juha Väliaho, misjonärid Uurali ja Volga vahel

Anu-Juha_2007_crop_300px.jpgAnu ja Juha Väliaho töötasid aastail 1993-2012 Venemaa Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku töötegijana Uurali praostkonnas.

Loe Anu palvekirja siit.

Anu soomlasest abikaasa Juha oli selle Uurali mäestiku ja Volga jõe vahel asuva praostkonna praost. Kui nad sinna tööle läksidd, oli seal vaid üks Ingeri kiriku kogudus. Praeguseks on praostkonnas kogudusi 12 ning sama palju kuulutuspunkte, mis pole eraldi kogudustena registreeritud, aga kus inimesed koos käivad. Kogudused on loodud soome-ugri rahvastele mõeldes, aga oodatud on kõik tulijad.

700 kilomeetri raadiuses tegutseva praostkonna juhtimisele lisaks on Väliahod töötanud peamiselt Joškar-Ola koguduses Marimaal. Misjonär saab ära tulla, kui kogudused toimivad hästi koos oma rahvusest kirikuõpetajate, kirikumuusikute, lastetöö tegijatega jne. Pärast 12 aastat tööd Joshkar-Olas olid seal need tingimused täidetud ja Väliahod said edasi minna Baškiiriasse Birski linna. Kahe aastaga kerkis sinna kogudusemaja, valmis misjonimaja, asutati koguni teoloogia instituudi filiaal koguduste töötegijate koolitamiseks.

Alates 2012. aasta kevadest töötavad nad Eestis. Nad peavad luterlikke jumalateenistusi Sauel, mis on kujunemas Keila koguduse abikoguduseks.

 


Anu on sündinud, kui Stalin veel elas. Lapsena kuulis Anu vahel vanaema vaimulikke laule laulmas, aga muidu peres usust ei räägitud. Isa oli Avispea kolhoosi esimees. Pedagoogikaõpingud tõid Anu Tallinna, kus 1960ndatel sai jõulude ajal ka kirikus käidud, aga rohkem põnevuse pärast. Sündisid kaksikud tütred ning poeg. Alles 1989. aastal Tabasalu kammerkooriga Rannamõisa kirikus lauldes sattus Anu kuulma esimest korda Jumala sõna nii, et see teda puudutas. Temast sai leerikooli õpilane ja pärast ristimist 1990. aastal kohe ka koguduse pühapäevakooli õpetaja. Järgnesid õpingud EELK Usuteaduse Instituudis ning töö Soome Rahvamisjoni keskuse perenaisena, kus esimest korda puutus kokku misjonäridega. Leseks jäänud Anu abiellus soomlasest misjonitöötaja Juhaga ning nii algas Venemaa-periood.

Intervjuu Anu Väliahoga novembris 2007

Uurali praostkond www.inkerinkirkko.fi

Anu tööd saab annetustega toetada:
EELK Misjonikeskus
Hansapank a/a 1120254269
SEB Eesti Ühispank a/a 10602016015008
Märksõnaks Väliaho.

Maitse Misjonit TV7's

Maitse Misjonit Raadios

Misjonikalender 2018

Kontakt

Eesti Evangeelne Allianss
Misjonitoimkond

Narva mnt. 51
10152 Tallinn
E-mail
info (ätt) misjon.ee

allianss.ee

Back to Top