Väliaho - Uurali uudised

Uurali uudised - kevad 2012

2012_vanaMEIE MISJON JA VIIMASED UURALI UUDISED

 
Ülestõusmispäeva tervitus kõigile sõpradele!
Jeesus Kristus on tõesti surnuist üles tõusnud! Halleluuja!
Tema elab ja meie võime ka elada Temasse uskudes.
 
12. veebruaril toimus Birski kirikus meie lahkumisteenistus. Sel päeval lõppes meie koostööleping Ingeri kirikuga Juha pensioniea kättejõudmise tõttu ning juba järgmisel päeval asusime kolimisautoga teele kodumaa poole. Väljas paukus pakane ja maanteed olid libedad. Autojuht Tauno Häkkinen oli 75 aastane noormees koos noore, kõigest 24 aastase auto ja 33 aastase järelkäruga. Teekonda jätkus 2500 km. Jumalahullude ettevõtmine!

18. veebruari hommikul jõudsime Tallinna. Ees ootas puhkus ja ettevalmistused uueks tööks Eestimaal. Kohustusliku arstliku läbivaatuste tulemused Soomes osutusid väga headeks ning aprillis asume Soome Misjoniseltsi läkitatutena tööle Eestis, EELK Misjonikeskuse alluvuses. Tööleping tehti neljaks aastaks.

Pärast 19 aastat elu Kesk-Venemaal Volga jõe ja Uurali mägede vahel on see suur muutus ning kohanemine võtab aega. Juhale tähendab siiatulek ka eesti keele õpinguid. Õnneks on tegu siiski sugulaskeelega. 20 aastat on ta ka eestlannaga abielus olnud ja tihti eesti keelt kuulnud!
 

Uurali uudised - sügis 2011

2011sygis_ordenTervitusi Eestist, Tallinnast, kus ootame uute Vene viisade valmimist. Eelmine viisa lõppes septembri lõpus. Meie viimane tööleping Ingeri  kirikuga lõpeb 12.02.2012 ja samal ajal lõpeb meie misjonitöö Ingeri kiriku Uurali praostkonnas, mida oleme saanud teenida 19 aastat.


Kui Jumal lubab ja meie elame, siis järgmise aasta kevadel saab Juha 65-aastaseks ja Anu 60. Meie tahaksime jätkata misjonitööd, aga seekord siis Eestimaal, mis on praktiliselt ju ka misjonipõld, mõnede arvates lausa Euroopa kõige ilmalikum riik. Soome Misjoniselts ja EELK misjonikeskus peavad juba läbirääkimisi selle töö korraldamiseks.

  

PRAOSTKONNA PERELAAGER BIRSKIS

Selle aasta juunis peeti Uurali praostkonna pastorite, diakonite ja jutlustajate (kateheetide) peredele neli päeva kestnud laager Birskis. Selliste praostkonna vaimulike perede kokkusaamistega alustasime Joshkar-Olaas. Praostkonna suurel territooriumil töötavad ja elavad vaimulikud kohtuvad harva. Sajad kilomeetrid ei võimalda ka perede kokkusaamist, aga tegelikult vajatakse sellist vaimulikku julgustust, õppimist ja puhkust. Juha on olnud praostiks 10 aastat ja piiskop Aartre Kuukauppi tuli Birskisse, et siin pidada praostkonna sinod, ning vaadata üle uue praosti kandidaadid. Uurali praostkonnas on 10 registreeritud kogudust ja nendes teenib 8 pastorit, 4 diakoni ja 4 jutlustajat, pastori abilist. Kokku oli tulnud 35 inimest.
 

Uurali uudised - kevad 2011

2011_kevad_anu_juha.jpgJumal on hea ja Tema arm kestab igavesti!

See lootuse sõnum, mis meile on antud, kehtib ka tänapäeval. Jumal pole kuhugi kadunud ja Ta ei ole meid maha jätnud, ehkki meil on palju kurtmist hädade ja õnnetuste üle, mis maailmas toimuvad: Jaapani tsunami ja aatomielektrijaama katastroof, Ameerika keeristormid ja üleujutused, Islandi vulkaanipurse... Ei ole ime, et inimesed ennustavad peatset maailmalõppu, sest kõik märgid sellest on juba olemas.

Meie aga elame koos Jumalaga ja rõõmustame selle üle, et kristlasi on kogu maailmas ning et meil on kõigil üks ja seesama abimees ja päästja: Jeesus Kristus.

Birskis

Aasta algas täie hooga, ikka saluudi ja rahva pidutsemisega. Meie alustasime pidudega juba vana aasta poolel jõulujumalateenistustega nii Birski kirikus kui ka mitmetes külades inimeste kodudes. Täiendasime oma nukuteatrit: tegime suure kokkupandava lavadekoratsiooni ja uued nukud, millega saime esitada Jeesuse sünni lugu. Õppisime selgeks ka jõulukontserdi kava, mille saime esitada Birski linna kultuurimajas 9. jaanuaril, kui Venemaal oli õigeusukiriku jõuluaeg.

Read more: Uurali uudised - kevad 2011

Uurali uudised - detsember 2010

Meil on taas käes aastased tööviisad, nii et võime tuleva aasta rahulikult Baškiirias ja mujal Ingeri kiriku Uurali praostkonnas tööd teha! Ingeri kirik saab 2011. aastal juba 400 aastat vanaks. Just nii palju on möödunud soomekeelsete koguduste algusest Ingerimaal Rootsi võimu ajal. Ingeri kiriku juubeliüritused algavad 16. jaanuaril Peterburi Püha Maarja kirikus piduliku jumalateenistusega ning jätkuvad läbi aasta eri paigus.

Kirikud, kunstnikud ja misjonärid

mordva_grupp.jpgIngeri kiriku Uurali praostkonna esimene kogudus, Mordva Vabariigi pealinna Saranski mokša kogudus saab algaval aastal 20 aastaseks. Teine siinne luterlik kogudus, rohkem ersakeelne Velmema (Ülestõusmine) kogudus sai sügisel uue altarimaali, mille autoriks on koguduse õpetaja Aleksei Aljoškini vend Andrei Aljoškin, tuntud mordva kunstnik. 14. oktoobril õnnistas Juha kui Uurali praost selle uue maali, kus kirikusaali poole pöördunud Jeesus kutsub laialisirutatud kätega: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise… ning kes minu juurde tuleb, seda ma ei aja välja!“ Maal on altarimaali kohta ebatavaliselt suur, mõjudes kirikuuksest sisse astujale lausa lummavalt. Maali õnnistamispeole oli tulnud ka Saranski mokša koguduse rahvas eesotsas õpetaja Mikiž Mišiniga.

Luterlik kogudus Komimaa pealinnas Sõktõvkaris on tänavu ülestõusmispühadest tegutsemispausi järgselt taas kogunema hakanud. Birski kogudus läkitas sinna oma misjonäri, vahva pensionäri Nina Rõbakova, kes lõpetas veebruaris Kelttos teoloogiakursuse. Ninale on abiks diakon Timur, kes elab linnast 80 km kaugusel, aga käib kord kuus siin armulauaga jumalateenistust pidamas. Novembri lõpul läkitas Birski kogudus siia veel teisegi misjonäri, kunstniku Ivan Janduguševi, kelle ülesandeks on soojustada kiriku põrand ja maalida altaripilt.

Tatarimaa pealinna Kaasani koguduse kiriku ehitamine viibib. Soome Misjoniseltsi majanduslik olukord pole hetkel selline, et võtta nii suurt vastutust nagu kiriku ehitamise rahastamine. Käivad läbirääkimised lisatoetajate leidmiseks Soomest ja Ameerikast. Kaasanis on ehitamise alustamiseks kõik valmis: ehituslubagi on olemas. Loodetavasti saab tööga kevadel siiski alustada!

Read more: Uurali uudised - detsember 2010

Uurali uudised - august 2010

reklaam.jpg1. juuni öösel jõudsime kell pool kolm tagasi Udmurtiast, kus pidasime Kolmainupüha teenistusi. Rahvast  koguneb alati palju, kui me ise kohale sõidame. Vist tahavad meid näha…
 
Juunis algas taas meie muusikute kontsertturnee. Permi krais sõitsime kontsertidega üle tuhande kilomeetri sealsetes mari külades. Kontserdid koosnevad vaimulikele lauludele lisaks ka mari rahvalauludest ja -tantsudest.
 
Pildikesi sellest: 
 
 
tants.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uurali uudised - mai 2010

Anu-Juha_2007_crop_300px.jpgOn mai keskpaik Birskis. Juba teist nädalat valitseb suur palavus, sooja on 30 kraadi. Toomingad ja õunapuud on õites, ööbik laseb laulul rõkata ja kägu kukub. Koguduse krundil on peenrad rivis, sibul istutatud ja kartul maas.

9. mail tähistasime koos kogu Venemaaga Võidupüha. Suur Isamaasõda, nagu siin seda kutsutakse, lõppes 65 aastat tagasi ja selle puhul oli kõigil neli vaba päeva. Meie õnnitlesime Birski koguduse 88-aastast mari Baiguza Alikaevitš Alikaevit, selles sõjas osalenud meest. Nimest paistab, kuidas vanasti tulid perekonnanimed isanimedest.

Kümme päeva hiljem osalesime paganlikul ,,Semõk" peol, mis on ohvripidu looduses, tänuks vaimudele-esivanematele. Viisime sinna inimestele kingituseks värviliste piltidega marikeelseid „Jeesuse elu“ raamatuid. Anu laulis ka „Väikest karjast“.

 

 

Read more: Uurali uudised - mai 2010

Uurali uudised - veebruar 2010

bell.jpgJÕULUKELL BIRSKI KIRIKUSAALI SEINAL on jäänud vaikselt ootama järgmist pühapäeva, et jälle rõõmsa helinaga kutsuda rahvast kokku. 10 jõulujumalateenistust on selleks korraks jälle peetud. Oleme saanud üheskoos rõõmustada Päästja sünnipäeva tähistades. On saabunud aasta 2010. Jumala armu ja ligiolu palume ka sellel aastal meile kõigile!

UURALI UUDISED

Anu ja Juha Väliaho sõbrakiri 1/ 2010 Baškiiriast, Birskist

EESTI TULETÕRJUJA PÄÄSTIS MARI SANGARI ELU – sellise pealkirjaga võiks alata uut sõbrakirja.

Eelmise aasta jõulude aegu ostsime Eesti koguduste poolt kingitud raha eest suitsuandurid. Paljud mari pered said need jõulukingituseks. Jaanuari alguses olid siin kandis kõvad pakased ja kraadiklaas oli mitu nädalat -40 lähedal. Suure kütmise tagajärjel lõhkesid nii mõnedki keskküttekatlad linnades ja ühes suures sõjaväeosaski pidid inimesed evakueeruma. Külades köetakse ahju mitmel pool sellise pakasega ööpäevaringselt.

Meie koguduses on eelmisel aastal ristitud perekond Tšebykovost, kus isa Juri on Afganistani sõjaveteran ja tal on Geroi Rossii aunimetus. Ühel pakaselisel öösel äratas vali suitsuanduri piiksumine neljaliikmelise perekonna. Maja, mis on praktiliselt üks tuba, oli paksu suitsu ja vingu täis. Tulekahju põhjust otsides tuli lammutada kogu ahi.

Siinkandis on kombeks, et ahi ehitatakse põranda peale. Keskosa on alt tühi, kuhu pannakse puud kuivama ja seal kuivatatakse ka jalanõusid. Kolme telliskivi kõrguselt algab ahju põhi, kus on ka pliit ja leivaahi. Suure kütmise tõttu oli ahju tulnud pragu ja söed olid pudenenud ahju alla, põletanud põrandalaudadesse augu ja sealt edasi keldrisse kukkunud. Keldris on juurviljad, moosipurgid ja mesilased, kes vaikselt sumistades kevadet ootavad. Tule kustutusvesi jooksis keldrisse ja sai seal palju pahandust teha. Vett oli samuti vähe, sest maja kõrval olev kaev oli kuivanud, samuti lähedal olev allikas. Kogu sügise ei sadanud ja paljud kaevud olid jäänud kuivaks. Ka see pere kannab 300 m kauguselt kaelkookudega või kelguga vett nii perele kui loomadele. Saunakatlas sulatatakse lumest pesuvett. Normaalne talv!

Jumal aga hoolitseb oma rahva eest. Seegi suitsuandur ei olnud mitte asjata sattunud meie sõprade koju. Keegi oli mõelnud juba varem selle sündmuse peale ja andnud oma osa mari rahva päästmiseks. Nii nagu väike söetükk võib teha palju paha, võib üks väikene annetus päästa korraga nelja inimese elu! Jumal õnnistagu heldet andjat.

Read more: Uurali uudised - veebruar 2010

Uurali uudised - märts 2009

anu_prayer03-2009.jpg

Maitse Misjonit TV7's

Maitse Misjonit Raadios

Misjonikalender 2018

Kontakt

Eesti Evangeelne Allianss
Misjonitoimkond

Narva mnt. 51
10152 Tallinn
E-mail
info (ätt) misjon.ee

allianss.ee

Back to Top