Läbi aja

Ainar ja Krista Kertsmik, olid misjonärid Itaalias

kertsmike pere 2008_300px.jpg Teenimispiirkond oli Itaalia. Ainar ja Kristaon said südamesse kutse minna teenima kurte inimesi Itaalias. Ainar oli EKNK Piiblikoolis viipekeele tõlk, seal kohtus ta oma tulevase abikaasa, Kristaga, kes oli koolis õpilane. Nad on olnud abielus nüüd juba üle viieteist aasta, neil on kaks poega, Daniel ja Darian. Krista on kurt, Ainar ja lapsed aga kuuljad, emaga suhtlevad nad viipekeeles.

Itaaliasse minemise kutse said nad südamesse 2004/2005 aastal, kolmekuulisel Itaalia-reisil olles. Peale kurtide kristlastega kohtumist mõistsid nad kui suur on vajadus kristliku kurtide teenistuse järele sellel maal. Seal on 70 000 kurti, kellest umbes 70 on kristlased.

2006 aasta septembrist kuni 2007 juunini õppisid nadTaanis Piiblikoolis, et saada vajalik ettevalmistus tööks Itaalias. 2007 aasta detsembris sõitsid nad perega Itaaliasse, Firenzesse, et aidata seal teha tööd kurtide hulgas. Nad tegid koostööd abielupaari Luca ja Giuseppinaga, kes on Itaalia kurtide osaduse juhid. Kohalikud kurdid olid juba 10 aastat palvetanud selle eest, et keegi tuleks ja aitaks teha tööd kurtide hulgas. Alguses elasid nad perega Luca ja Guiseppina juures, kuid tänu Jumalale, 2008 aasta juuni keskel said nad eraldi korteri ning Ainar sai tööd kokaabina, et teenida raha ja toita oma peret. Jumal on imeliselt neid juhtinud ja aidanud kõiges.

Read more: Ainar ja Krista Kertsmik, olid misjonärid Itaalias

Rael Leedjärv, misjonär Keenias

Rael_Eestis_crop_300px.JPGKullamaa kirikuõpetaja perest pärit Rael Leedjärv oli Keenias misjonitööl 2004-2008 aastas. Südame kaotas ta Keeniale juba 1998. aastal, kui seda maad külastas.

Rael oli kokku puutunud ühe Keenia misjonäri emaga, mille kaudu ärkas huvi misjonitöö vastu. Pärast Tallinna Pedagoogikaülikooli lõpetamist rootsi filoloogina järgnes mõni kuu õpinguid Soomes soomerootslaste misjoniseltsis ning septembris sai alata nelja-aastane tööperiood Lääne-Keenias Nyanza piirkonnas Atemo misjonijaamas.

 

Raeli juhtida oli Soome riigi toetatav orbude haridusprojekt, mis annab 58 noorele võimaluse omandada kesk– või kutseharidus. Ta löi kaasa ka Keenia luteri kiriku noortetöös ning hoolitses selle eest, et soomlaste poolt Keenia ristilastele saadetav õppetoetus jõuaks õigel ajal õigete abivajajateni. Põhikool on Keenias tasuta, aga kõik kutsekoolid, gümnaasiumid, kolledžid on tasulised. Ehkki Keenia on Ida-Euroopa kontekstis suhteliselt heal järjel olev riik, on Nyanza piirkond Victoria järve ääres üks vaesemaid Keenias. Piirkond on otsekui suur hajaküla, lähim linn on Kisumu. Rikaste ja vaeste vahel valitseb suur kontrast. Tavalise maainimese, põlluharija sissetulek on minimaalne. Toidulaud sõltub otseselt sellest, kas on viljakas aasta või ikaldus. Suureks mureks on aids, mille tõttu on orbusid palju.

Read more: Rael Leedjärv, misjonär Keenias

Kaido ja Eugenia Teesalu, misjonärid Venemaal

teesalu.jpgMisjonärid Simbirskis (Uljanovskis) , Venemaal ja MTÜ HARVEST 21 liikmed.

Rahvusvahelise „Giideoni“ teenistuse eest vastutavad Simbirski kubermangus.

Mis oli tehtud:

Osalesime evangelismikonverentsi organiseerimisel aprillis Simbirskis.

Korraldasime lesteevangelisatsiooni paasapühal.

Osalesime kristlike lastelaagrite töös ja rehabilitatsioonikeskuse töös.

Märtsist on Kaido rahvusvahelise„Giideoni“ teenistuse töö eest vastutav Simbirski gubermangus. (teenistuse eesmärk on kingitusena jagada trükitud Piibleid ja Uusi Testamente kõikjal maailmas).

Oleme loonud head suhted kohalike pastorite ja töötegijatega, sealhulgas Vene Õigeusu arhiepiiskopiga , mis on meile avanud suure ukse Uute Testamentide levitamiseks „Giideoni „ teenistuse läbi lastekodudes, koolides, haiglates, vanglates jne.

Oleme külastanud lastekodusid ja ka Krasnoborski kogudust, edastades abi nii kirjanduse kui humanitaarabi näol.

Augustis olime jõudu mööda kaasas Tallinna telgifestivali töös.

Read more: Kaido ja Eugenia Teesalu, misjonärid Venemaal

Eveliina Soe, misjonär Norras

Evelina Soe on pärit Varstust, Võrumaalt, ja on Tallinna Metodisti Koguduse liige. Ta töötas Norras aastas 2003-2011 organisatsiooniga Noored Missiooniga.

Loe Evelina palvekirjad aastast 2008 - 20011 siit.

Allan ja Ava Lepik, misjonärid Kreekas

allan ja ava lepik 09_crop300px.jpgAllan ja Ava Lepik on EKNK kurdid misjonärid, kes on pühendanud oma elud Jumala teenimisele. Nad alustasid misjonitööga 2006. aastal, kui nad käisid teenimas Soomes, Leedus, Usbekistanis ning siis sõitsid nad kaheks aastaks Jordaaniasse kurtide kooli õpetama piiblitundmist ja arvutit. See oli kristlik kool kuid 90% lastest olid pärit moslemite peredest. Sellele vaatamata olid Allan ja Ava väga edukad õpetades piiblitunde ja olles oma jumalakartlike eludega eeskujuks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Töö jätkub ja ühe kristlaste grupi asemel on juba kolm. 2008 sügisel viibisid nad kolm kuudKasahstanis, kus toimus kurtide koguduste rajamise kool. Nad aitasid kooli korraldada ja olid kaasas õpetajatena.

Uus misjonipõld.  2009 aasta novembrikuu alguses lendasid Allan ja AvaKreekasse, et teha misjonitööd kurtide hulgas Ateenas. Kreeka on ortodoksne maa, kus evangeelseid kurte on ääretult vähe ning puuduvad pastorid ja töötegijad. Kreekas on 15 000 viipekeelset kurti. Ateenas, kus elab 3,8 miljonit inimest on kurte u 4000, kes kõik vajavad kuulda Head Sõnumit Jeesusest. Ateenas on 5 kurtide klubi.

Read more: Allan ja Ava Lepik, misjonärid Kreekas

Anu ja Juha Väliaho, misjonärid Uurali ja Volga vahel

Anu-Juha_2007_crop_300px.jpgAnu ja Juha Väliaho töötasid aastail 1993-2012 Venemaa Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku töötegijana Uurali praostkonnas.

Loe Anu palvekirja siit.

Anu soomlasest abikaasa Juha oli selle Uurali mäestiku ja Volga jõe vahel asuva praostkonna praost. Kui nad sinna tööle läksidd, oli seal vaid üks Ingeri kiriku kogudus. Praeguseks on praostkonnas kogudusi 12 ning sama palju kuulutuspunkte, mis pole eraldi kogudustena registreeritud, aga kus inimesed koos käivad. Kogudused on loodud soome-ugri rahvastele mõeldes, aga oodatud on kõik tulijad.

700 kilomeetri raadiuses tegutseva praostkonna juhtimisele lisaks on Väliahod töötanud peamiselt Joškar-Ola koguduses Marimaal. Misjonär saab ära tulla, kui kogudused toimivad hästi koos oma rahvusest kirikuõpetajate, kirikumuusikute, lastetöö tegijatega jne. Pärast 12 aastat tööd Joshkar-Olas olid seal need tingimused täidetud ja Väliahod said edasi minna Baškiiriasse Birski linna. Kahe aastaga kerkis sinna kogudusemaja, valmis misjonimaja, asutati koguni teoloogia instituudi filiaal koguduste töötegijate koolitamiseks.

Alates 2012. aasta kevadest töötavad nad Eestis. Nad peavad luterlikke jumalateenistusi Sauel, mis on kujunemas Keila koguduse abikoguduseks.

 

Read more: Anu ja Juha Väliaho, misjonärid Uurali ja Volga vahel

Laura

Laura_2012.jpgLaura läkitati aasta 2011 algusest tähtajalise saadikuna Kagu-Aasiasse. Keemiadoktori haridusega Laura töötas sealses kristlikus koolis füüsikaõpetajana ja osales võimalusel kolleegide ja õpilastega ka väikestel misjonireisidel. Kristlased on tolles saareriigis vähemuses, aga kooli rajanud kristlik liikumine tegutseb julgelt oma kodumaa heaks nii vaimulikus sfääris kui ka sotsiaalse teenimisega. Tänu nende koolidele on mitmed vähekindlustatud lapsed saanud omandada kvaliteetse põhihariduse. Kuigi kohati erinevad Aasia kristlaste kombed ja jumalateenistuse stiil vägagi meie omadest, on Laura kogemusega rahul. Aeg saareriigis õpetas nii mõndagi, nt Jumala usaldamise ja õpilaste armastamise teemal. “Ent Jumala ees oleme siiski kõik ühel joonel: ei loe palvete pikkus, pühendumus või ülistustantsijate kostüümide värviküllus. Loeb ainult Jeesuse lunastustöö Kolgatal. Sellest saame kõik kinni haarata ja seda kuulutada!”

Laura naases kodumaale suvel 2012.

 

Suur tänu teie abi ja misjonitööle kaasaelamise eest!

Loe Laura sõbrakirjad siit.

Alexis Berg

berg_book_300px.jpgAlexis Berg oli Sangaste lossi viimastest pärijaist. Sündinud Eestis, sõitis ta 1930. aastal Norra Luterliku Hiina Misjoni koosseisus Kesk-Hiinasse, kus ta pärast sõjakoleduste üleelamist suri märtrina Kristuse ürituse eest.

Müü maha kõik ja järgi Kristust

Mark Nelson

EMK TS-i õppejõud

Koduteel, 5/2003, lk. 14-16.

 

See on lugu, mis räägib Sangaste lossi viimasest pärijast. Sündinud Eestis, sõitis ta 1930. aastal Norra Luterliku Hiina Misjoni koosseisus Kesk-Hiinasse, kus ta pärast sõjakoleduste üleelamist suri märtrina Kristuse ürituse eest. Eestit tabanud sõja ja okupatsiooni tõttu ei saadudki Alexis Bergi saatusest siin teada. Aga tema elulugu väärib jutustamist, see on lugu, mida peaks teatama maal, kus ta sündis.

 

Eesti on väike maa. Seetõttu on tavapärane eeldada, et eestlased tunnevad iseend ja oma suurkujusid paremini kui keegi väljastpoolt. Ent tuleb ette juhuseid, mil ajaloo keerdkäikude tõttu tuntakse-teatakse mõnda eestlast välismaal hoopis paremini kui kodukandis. 2001. aastal ilmus norralase Erik Kjebekki raamat pealkirjaga “Selge Alt og Følge Kristus” ehk “Müü maha kõik ja järgi Kristust”, mille alapealkiri paljastab, et see on lugu, mis räägib Alexis Bergist, krahvist, kellest sai meditsiinimisjonär ja märter.Kuidas on see norrakeelne raamat seotud Eestiga? Vastuse sellele küsimusele leiab lugeja kohe raamatu algusest, kus on kirjas: “Lõuna-Eestis asuvas Sangaste lossis oli 1904. aasta 31. mai tähtis päev. Perre sündis esiklaps. Tema isa oli krahv Ermes Friedrich Berg. […] Vastsündinule pandi nimeks Alexis Friedrich, aga alates varasest lapsepõlvest ning läbi kogu hilisema elu kutsuti teda Alikuks.”

Read more: Alexis Berg

Maitse Misjonit TV7's

Maitse Misjonit Raadios

Misjonikalender 2018

Kontakt

Eesti Evangeelne Allianss
Misjonitoimkond

Narva mnt. 51
10152 Tallinn
E-mail
info (ätt) misjon.ee

allianss.ee

Back to Top